domůdomů tisktiskni mapamapa
titulní obrázek

 Služby

Ošetření přístrojem Vector

Bezbolestný VECTOR – zhojí dásně, zachrání zuby

Parodontitida (lidově paradentóza) je vedle zubního kazu bohužel nejtypičtějším a nejrozšířenějším onemocněním dutiny ústní. Společným původcem obou zmíněných ústních katastrof je invaze nepřátelských bakterií, tedy bakteriální infekce. V počátečních fázích představuje parodontitida spíše estetický problém odhalujících se zubních krčků, v konečném důsledku může vést až ke ztrátě zubů. Začíná nenápadně jako mírný a bezbolestný zánět dásní (tzv. gingivitida), který se postupně šíří hlouběji do parodontu čili tkání, které drží zub na svém místě. Zub se ze svého zaníceného lůžka postupně uvolňuje a pokud se zánět neléčí může se uvolnit definitivně.

Při nedostatečné nebo nesprávné ústní hygieně se na zubech i dásních vrství částečky potravy, tedy takzvaný zubní plak, který je živnou půdou pro bakterie. Staré vrstvy plaku, který se nejvíce hromadí kolem zubního krčku, postupně tvrdnou a vzniká zubní kámen zasahující až pod dáseň, kam samozřejmě proniká o to víc dalšího plaku a bakterií. V důsledku postupující infekce se pak vytvářejí takzvané gingivální choboty – tedy hluboké zanícené tunely a kapsy v dásni kolem krčku a kořene zubu. Podrážděná dáseň je zarudlá, zduřelá a snadno krvácí (například při běžném čištění zubů). Aby bylo možné začít parodontitidu léčit je nejprve nutné mechanicky odstranit všechny tvrdé i měkké nánosy ze zubů avyčistit vzniklé gingivální choboty. To však, zvláště u pokročilého onemocnění, není nikterak snadné, protože nečistoty a bakterie jsou již usazeny hluboko pod dásní.
Do nedávné doby existovaly jen velmi nepříjemné metody čištění takto zanedbaného chrupu – například ruční čištění speciálními nástroji (tzv. kyretáž), nebo čištění pomocí různých k tomuto účelu sestrojených ultrazvukových a sonických přístrojů. Zákroky byly nevyhnutelně bolestivé a mnohdy se neobešly bez lokální anestezie (tedy nepříjemné „umrtvovací“ injekce).
Před několika lety (v roce 1999) se však díky firmě DURR DENTAL objevil přístroj s názvem VECTOR, který byl speciálně vyvinut k šetrnému čištění nepřístupných a bolestivých míst kolem zubů, zubních implantátů či umělých korunek a můstků.

Systém VECTOR pracuje na principu ultrazvuku ale oproti méně moderním typům ultrazvukových přístrojů, které sloužily či ještě slouží k podobnému účelu, je velmi přesný a nevytváří různé nežádoucí mechanické záchvěvy, vibrace a zahřívání nástroje v ústech, což zajišťuje minimální bolestivost zákroku.
Princip fungování takového dentálního přístroje je jistě zajímavý i pro laika. Je podobný jako například u ultrazvukových čističek. V tekutině, která je u podobných přístrojů na bázi ultrazvuku vždy v nějaké formě přítomna, se působením ultrazvukových vln vytváří „kapičky nabité energií“, které při „prasknutí“ velké množství této nahromaděné energie uvolňují (tzv. kavitace). Pomocí velmi tenkého nástroje (jak můžete vidět na obrázku číslo 3) se takto „nabitá“ tekutina zavede do jakkoliv nepřístupného místa kolem zubů, tedy i do zanícených parodontálních chobotů, kde jemně ale účinně rozdrobí veškeré usazeniny a roztrhá už tak malé bakterie na ještě menší kousíčky. Veškeré nečistoty jsou pak jednoduše vyplaveny pryč. Usazeniny tedy nejsou násilně odtrhávány, jak je tomu například u ručního čištění, a nedochází tak k poškozování okolních tkání.
Pomocí jiného nástavce (obrázek 4) je pak také možné velmi šetrně a rychle vyčistit celý povrch zubů a odstranit jejich nežádoucí povrchové zabarvení.

Stejně tak lze ošetřit i oblast kolem zavedeného implantátu (obrázek 5). Pokud se po zavedení implantátu vyskytne v jeho okolí infekce, čemuž se občas i přes veškeré úsilí lékaře nepodaří zamezit, je to samozřejmě problém. Implantát se nemusí „ujmout“ a veškeré nemalé úsilí lékaře i pacienta, které do jeho zavedení vložili, přijde vniveč. Zásah VECTOREM však šanci na dobré vhojení implantátu značně zvýší.
V některých případech lze pomocí VECTORU dokonce odstranit i zubní kaz.

Jak už bylo zmíněno - výrazným efektem, který pacient při ošetření VECTOREM jistě ocení je bezbolestnost. Četné studie srovnávající ošetření tímto systémem s ostatními ultrazvukovými přístroji a ručním čistěním jednoznačně ukazují, že ošetření VECTOREM je ve většině případech téměř bezbolestné a lokální anestezie se zde používá zcela výjimečně. Míru bolestivosti zákroků VECTOREM v porovnání s ostatními metodami můžete vidět na následujícím grafu.
Dalším výrazným efektem je také okamžité vymizení typického zápachu z úst způsobeného infekcí a skvělý léčebný efekt zákroku.
VECTOR je již šestým rokem používán i v některých zubních ordinacích u nás a počet jeho uživatelů den ze dne roste. Jako metoda velmi šetrná k pacientovi a přitom značně efektivní v léčbě tak rozšířeného a závažného onemocnění jakým je parodontitida má tento přístroj dnes již nezastupitelné místo v moderním zubním lékařství. Nám pacientům nezbývá než doufat, že VEKTOR bude v dohledné době v našich ordinacích stejně častým jevem jako ona obávaná „zubařská vrtačka“.

Systém VECTOR
Obrázek 1 – Systém VECTOR
Práce se systémem VECTOR
Obrázek 2 – Práce se systémem VECTOR
Tekutina stékající po nástroji určeného k čištění parodontálních chobotů
Obrázek 3 – Tekutina stékající po nástroji určeného k čištění parodontálních chobotů
Šetrné čištění povrchu zubů
Obrázek 4 – Šetrné čištění povrchu zubů
Ošetření dásně kolem zavedeného implantátu
Obrázek 5 – Ošetření dásně kolem zavedeného implantátu
Zuby připravené k plombování po odstranění zubního kazu pomocí VECTORU
Obrázek 6 – Zuby připravené k „plombování“ po odstranění zubního kazu pomocí VECTORU
Systém VECTOR Systém VECTOR