Fluoridace
Protektivní (ochranné) účinky fluoridu na zubní sklovinu jsou již léta prokázány. Z ruzných studií vyplývá, že působení fluoridů má převážně lokální charakter. To znamená, že cílem fluoridové prevence není doporučovat pacientům příjem určitých dávek fluoru v potravě v očekávání, že bude zabudován do struktury zubní skloviny, a tím ji posílí. Z hlediska kvality skloviny je daleko důležitější její častý a pravidelný přímý kontakt s fluoridovými ionty.
Ten lze zabezpečit několika ruznými způsoby: fluoridací pitné vody, zubních past, soli, atd. Vzhledem k tomu, že plošná fluoridace pitné vody byla v naší republice v 90. letech ukončena, hraje dnes hlavní roli v domácí prevenci použití zubních past s přídavkem fluoru.
Profesionální fluoridaci doporučujeme zejména v případech, kdy je z různých důvodů zvýšeno riziko vzniku zubního kazu: nedostatečná hygiena, vrozená nízká odolnost skloviny, zuby oslabené dlouhodobým zanedbáním péče, zuby s mnohočetným ošetřením, přidružená onemocnění, která negativně ovlivňují kvalitu skloviny (působením žaludečních šťáv nebo jiných organických kyselin - např.gastroesofageální reflux, mentální anorexie, apod.)